בחירת פסיכולוגית מומלצת – האפשרויות השונות

בחירתה של פסיכולוגית אינו דבר של מה בכך. פסיכולוגית מומלצת פעמים רבות על סמך הכימיה הטובה, הנוצרת איתה, המקצועיות הרבה שמפגינה, ואף היבטים, כמו מידת קרבתה למקום מגוריו של המטופל וכן עלותו של הטיפול. אולם חשוב לזכור כי בחירתה של פסיכולוגית חשוב שיעשה, בראש ובראשונה, בהתאם לתחום עיסוקה. האם זו פסיכולוגית קלינית, פסיכולוגית חינוכית, פסיכולוגית התפתחותית או פסיכולוגית שיקומית. פסיכולוגית מומלצת ומתאימה, הינה פסיכולוגית שתחום עיסוקה עונה לבעיה, המצריכה את הפנייה אליה. אם כן, מהם תחומי העיסוק השונים ולמי מתאים כל אחד מהם?

פסיכולוגית שיקומית

עיקר תפקידה של פסיכולוגית שיקומית קשור באבחון ושיקום אנשים עם מוגבלויות שונות, כמו מוגבלויות גופניות, נפשיות, שכליות או חברתיות. במסגרת תהליך השיקום, עובדת הפסיכולוגית השיקומית יחד עם המטופל ובני משפחתו ועוזרת, תוך שימוש בשיטות טיפול שונות, בהתמודדותו עם מצבו החדש והסתגלותו למציאות שנוצרה. בחירתה של פסיכולוגית שיקומית חשוב שתעשה מוקדם ככל הניתן, כדי לאפשר את חזרתו של המטופל להתנהלותו היומיומית מהר ככל האפשר, זאת לצד שיקום ועזרה מתאימה.

פסיכולוגית קלינית

כאמור, בחירתה של פסיכולוגית מומלצת נעשית, ראשית, בהתאם לתחום עיסוקה. פסיכולוגית קלינית מתמחה בתחומים שונים (באחד או בכמה) כמו הפרעות נפשיות שונות (טראומה, דיכאון קליני, הפרעות חרדה ועוד), הפרעות נוירו פסיכולוגיות, טיפול בילדים ומתבגרים, ייעוץ זוגי ומשפחתי, פסיכולוגיה של הספורט וכן פסיכולוגיה משפטית. תפקידה המרכזי של פסיכולוגית קלינית הינו התמקדות בניתוח ופתרונן של בעיות נפשיות שונות, באמצעות טיפול, כמו: טיפול פסיכו דינאמי, טיפול הומניסטי, טיפול התנהגותי וקוגניטיבי וכן טיפול משפחתי או מערכתי. בחירתה הנכונה של פסיכולוגית מומלצת בתחום הפסיכולוגיה הקלינית, הכרחית לצורך קבלתו של הטיפול הנכון, בהתאם לבעיה או לקושי שצצו. אם נתקלתם בקשיים שונים, העונים לתחום עיסוקה של פסיכולוגית קלינית, הרי שפנייה אליה הינה הצעד הנכון.

פסיכולוגית חינוכית

תפקידה המרכזי של פסיכולוגית חינוכית הינו אבחון והערכה של תלמידים במסגרת הבית ספרית, בניית תוכניות מניעה שונות, ייעוץ ותמיכה לצוות החינוכי וכן להוריו של התלמיד, בין אם באופן פרטני או באופן קבוצתי. בין אם אתם הורים לילד, שנתקל בקשיים ובעיות הקשורות למסגרת החינוכית ובין אם אתם חלק מצוותים חינוכיים או גורמים אחרים בקהילה המבקשים עזרה בתחום זה, פנייה אל פסיכולוגית חינוכית יכולה לעזור לכם בהתמודדות עם הבעיות השונות העומדות מולכם, באמצעות כלים מתאימים ושיטות טיפול נכונות.

פסיכולוגית התפתחותית

פסיכולוגית התפתחותית עוסקת במגוון של תחומים, הקשורים בהתפתחות הקוגניטיבית, הגופנית, החברתית, הרגשית, ברכישת השפה, בגיבוש הזהות, ביכולת לפתור בעיות, בהבנה מושגית והבנה מוסרית. במסגרת עבודתה, מטפלת הפסיכולוגית ההתפתחותית, בבעיות שונות אצל ילדים, כמו בעיות התנהגותיות, חברתיות או נפשיות, ועושה זאת כשהיא מלווה אותם ואת הוריהם לאורך כל הטיפול. במידה ונתקלתם בבעיות שונות אצל ילדיכם, הקשורות לנושאים אלה, מומלץ לכם להיעזר בפסיכולוגית מתחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית, התוכל למצוא לכם את הפתרונות המתאימים ביותר, במסגרתו של טיפול זה.

שיקולים נוספים בבחירתה של פסיכולוגית

פסיכולוגית מומלצת הינה פסיכולוגית שתחום עיסוקה מתאים לבעיה או לקושי שצצו, אך לא רק. פסיכולוגית מומלצת הינה פסיכולוגית שמצליחה ליצור כימיה בינה ובין המטופל, ובנוסף, גם מקצועית ובעלת ניסיון רב וידע. פסיכולוגית מומלצת היא פסיכולוגית הקרובה למקום מגוריו של המטופל ואף כזו שאחרים המליצו עליה. כך או כך, קיימים שיקולים שונים בעת בחירתה של פסיכולוגית מומלצת. חשוב ואף מומלץ להתייחס לכל אחד מהם כדי לוודא שמדובר בבחירה נכונה ומתאימה.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *